17.11.2014 anebo Hrozí Česku komunistický puč ?

Dnes je to přesně 25 let ode dne, který spustil změny v naší společnosti k lepšímu. Lidé libující si v konspiračních teoriích tvrdí, že vše bylo zinscenováno, jiní zase - třeba jako náš vlastizrádný prezident - říkají, že se tehdy vlastně nic nestalo a že se to přeceňuje. Ale analyzovat, proč k tomu došlo, nemám v úmyslu a komentovat nesmysly také ne. Neměly by nám ale unikat podstatnější věci a o těch bych se zmínil.

Co může být podstatnější než události z před 25 let, díky kterým žijeme ve svobodné společnosti ? Podle mě jsou to události, díky kterým bychom o tu svobodnu mohli přijít. Proto ta otázka. Hrozí Česku komunistický puč ? Domnívám se, že zatím možná bezprostředně ne, ale zdaleka není tak nemožný jak si asi většina z nás myslí. Takže odpovídám - Ano, hrozí.

Je mi jasné, že mě zase nemálo z vás čtenářů v tom momentě pošle do Bohnic. Ale vzpomínám si, že jsem před pár lety napsal, že Klaus je ruským agentem a byl jsem mnohými poslán tamtéž. Ale netrvalo dlouho a jeho dnešní chování má slova jen potvrzuje. Aktivita ruských tajných služeb se evidentně stupňuje, což souvisí i s Putinovou politikou agrese. A Klaus tento nově vznikající totalitní režim pouze velebí zatímco Západ je pro něho něčím podobným, čím byl pro SSSR v době studené války - tedy obrazně řečeno nenáviděným imperialismem. A je jedno, jestli je Klaus jenom hloupý nebo jestli ho Moskva něčím vydírá a tím drží v šachu nebo jestli si ho prostě jenom koupila. Na tom nezáleží, výsledkem je vlastizrada.

Ono ale stačí podívat se na věci z většího nadhledu a člověk zjistí, že hrozba puče až tak nesmyslná není. Mluvil jsem o Klausovi a stejně, resp. hůře se chová i Zeman. Oba jsou přitom obklopeni agenty StB a KGB, resp. ruské tajné služby a snaží se svou propagandou naleptávat morálku bagatelizováním významu 17.11.1989, vykládáním lží o EU a NATO a překrucováním dějin. Fotbalovou terminologií řečeno, dostávají asi notičky z Moskvy a podle nich jedou. Takže ve finále to pak vypadá tak, že 17.listopadu 1989 se toho vlastně zase až tak moc nestalo, Havel je ztroskotanec a odpadlík - kde já jsem to jenom už slyšel ? -, potažmo dokonce komunista, z toho plyne, že ti komunisti vlastně nejsou tak hrozní, vždyť tady vládli víceméně pořád, takže proč se tedy nevrátit do komunistického režimu, když většina z nás nadává, je nespokojená a říká, že za komunistů bylo líp ? Zkrátka propaganda, za kterou by se nemusel stydět ani Goebbels. Komunisté, konkrétně Filip, už zase jezdí pro rady do Moskvy. Nemylme se. Je to mnohem nebezpečnější než se zdá. Od Gorbačova by se jim žádných rad nedostalo. Ten by jim řekl, že jsou to naše problémy a ať si je vyřešíme sami. Putin je ale jiná třída. Ten si naše politiky rád koupí a bude jim radit.

Ale proč zrovna malé Česko uprostřed Evropy ? Právě proto. Ve kterém jiném státu bývalého Východního bloku by bylo nejjednodušší provést puč ? V pobaltských zemích ? Tam asi ne. Ty už byly Ruskem jednou obsazeny a jsou proti ruské agresívní politice velmi ostře naladěny. To samé platí pro Polsko. Tudíž v těchto 4 zemích se potenciál pro převrat limitně blíží nule. Bráno od jihu Evropy jsou zde země bývalé Jugoslávie, kde k něčemu podobnému zřejmě není moc prostoru, a pak Bulharsko a Rumunsko, které ale nejsou geopoliticky příliš zajímavé a navíc Rumunsko je kousek od Ukrajiny a Podněstří, kde to třeba Rusko bude řešit vojensky. Zbývají Česko, Slovensko a Maďarsko. A zájmem Moskvy je pochopitelně dostat se co nejvíce západním směrem. Ostatně nezúčastněný pozorovatel může konstatovat, že dle historie je Česko zemí, která se ráda nechává obsazovat cizími armádami a ani příliš neprotestuje. Ale hlavně, mít pod palcem členský stát NATO a EU uprostřed Evropy, takový malý ostrůvek, a zmocnit se ho bez boje, to by byl ze strany Ruska majstrštyk, na který by ostatní členské státy zmíněných organizací mohli reagovat asi jen vyloučením Česka z těchto organizací. Tím by byla změna geopolitické rovnováhy definitivně dokončena a začal by vznikat nový Východní blok pod taktovkou ruské diktatury.

Ne nadarmo letos BIS ve své zprávě varuje před zvyšující se aktivitou ruských i čínských agentů. Zpráva sice říká, že jejich hlavní zájmy jsou ekonomické, ale to je logické. Mají-li být zájmy politické, musí být nejprve ekonomické. Ve zkorumpované zemi jako je Česko je výhodné nejprve ovládnout ekonomiku, pak si koupit politiky, provést puč a nepohodlných politiků se zbavit. A to nemluvím o tom, že zveřejněná část zprávy BIS nerovná se celá zpráva.

Takže když se nám ten současný režim tak nelíbí, tak on není velký problém se do něho vrátit. A Zeman s Klausem nám jistě rádi pomohou k větší svobodě. Nebudeme pak muset dělat nic. Budeme od veškerých práv úplně osvobození. A jak to někdy poslouchám, tak to si asi většina z nás přeje, či ne ?

Taková výročí jako dnes by člověk měl oslavit. Ne pro to slavení samé, ale proto, abychom si uvědomili, co nám tehdy bylo dáno. Zažil jsem to, pamatuji si to a jsem hrdý na to, že jsem u toho mohl být, byť jako člověk tehdy ještě ne plnoletý nikterak aktivně. Tehdy si lidé přáli svobodu a nebáli se jít za ni demonstrovat. Dnes mám dojem, že většina z nás ztratila pojem o hodnotě svobody, neváží si jí, lidé nechodí k volbám a pak si stěžují, že politika za nic nestojí. Máme sice formálně demokracii, ale nevíme co s ní a jako by nás přestávalo bavit to neustále zjišťovat, tak bychom se raději vrátili do totalitního režimu. Ten nám sežene práci, dá byt atd.atd. Ale nebudeme svobodní. Jenže obojí současně mít nelze.

Komunistický nebo ruský puč tu opět hrozí, ale nemusí k němu dojít. Je to jenom na nás. Václav Havel nám kdysi udal směr a naznačil, jak by se politika měla dělat. Je jen na nás, jestli se poučíme ze slov tohoto moudrého člověka nebo jestli zase necháme jiné, aby opět vládli ne pro nás, ale nám.

A protože je to výročí, dovolím si použít citát Václava Havla:

"Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne."

Naplnit tento citát můžeme jen my sami. Neudělá to za nás žádný diktátor ani režim. Ale jen v demokratickém režimu k tomu máme prostor.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Netopil | pondělí 17.11.2014 9:46 | karma článku: 18,78 | přečteno: 720x
  • Další články autora

Jan Netopil

Mnichov 1938 vs. Minsk 2015

14.2.2015 v 13:31 | Karma: 20,60

Jan Netopil

Na prahu III.sv.v. ...

5.2.2015 v 19:21 | Karma: 17,44